Dôležité a významné postavenie, nielen na južnom Zemplíne, má Tokajská vinohradnícka oblasť. Slovenský Tokaj, ako osobitný región, je organickou súčasťou historickej Tokajskej podhorskej vinohradníckej oblasti. So svojou rozlohou, necelých 1000 ha, patrí síce medzi najmenšiu vinohradnícku oblasť u nás aj vo svete, ale kvalitou a jedinečnosťou a so svojou výnimočnosťou je jednou z najznámejších.
Tokajská oblasť je jednou z mála oblastí na svete, kde možno dopestovať hrozno na výrobu prírodne sladkých vín.
Súčasná Tokajská vínna cesta už nie je obchodná, spája len jednotlivé dediny, pivnice a výrobcov vína. Tam všade sa môžu priaznivci dostať k zlatistému moku, ale najmä k informáciám o ňom.
Ani tu neplatí, že môžete prísť do pivníc hocikedy, tak ďaleko vínna turistika na Slovensku nie je a ešte dlho nebude. Ale ak sa na návštevu vopred objednáte, budete vítanými hosťami.
V tom Vám rád pomôže personál nášho hotela a v prípade záujmu Vám návštevu tokajských pivníc radi zabezpečíme.
Ochutnávať tokajské u miestnych vinárov sa dá jeden deň v roku aj bez predchádzajúceho objednania sa. Podľa vzoru Malokarpatskej vínnej cesty aj tu už robia Deň otvorených pivníc. Termín je vždy rovnaký – posledný septembrový víkend a vtedy sú pivnice otvorené pre každého, kto si kúpi lístok.
Deň otvorených tokajských pivníc tradične organizujú tamojší vinárski producenti. Pre návštevníkov je pripravená ochutnávka vín. Každá z ochutnávok je sprevádzaná výkladom vinárskeho majstra k jednotlivým vínam. K tomu sa pripájajú jarmoky ľudových remesiel, vystúpenia folklórnych súborov, tradičné lokše a burčiak.
-
Historické pamiatky
Zemplín patrí svojou pestrosťou a mnohotvárnosťou medzi najkrajšie územné celky východnej časti Slovenska. -
Tokajská vinohradnícka oblasť
Dôležité a významné postavenie, nielen na južnom Zemplíne, má Tokajská vinohradnícka oblasť. -
Výlety a turistika
Južná časť Zemplína je oblasťou rozsiahlych nížin, s množstvom vodných plôch (Zemplínska šírava, Domaša...)